گل خانه خانگی

طراوت چشم

گل خانه خانگی

طراوت چشم

آموزش ساخت تراریوم

چهارشنبه, ۱۸ اسفند ۱۳۹۵، ۱۲:۴۹ ب.ظ

روش ساخت:

قبل از هر چیز چند نکته:

اول اینکه در زمان پست این مطلب متاسفانه امکان دسترسی به فایل تصاویر شخصی ام موجود نبود ومجبور شدم چند عکس از سایت های مختلف انتخاب کنم که به علت کثرت سایت از عنوان اسامی همه معذورم و همین جا به علت عدم رعایت قانون کپی رایت پوزش می خواهم

دوم اینکه همانطور که قبلا هم گفته شد می توان هم از ظروف شیشه ای استفاده کرد و هم سفالی و. . .  والبته مواد مورد مصرف مشترک نیست بنابراین به توضیح داخل متن دقت کنید  

 • ظرف مورد نظرتان را با توجه به بخش اول انتخاب کنید و ابتدا کاملا بشویید و کاملا خشگ کنید(ش1)
 • کف ظرف را حداقل دوتا سه سانت از شن آکواریوم به پوشانید « این مقدار برای ظروف کوچک است و با بزرگ شدن حجم ظرف این مقدار تا هفت سانت خواهد رسید»از شن معمولی بشرط آنکه کاملا بدون خاک باشد وقتی از ظروف غیر شیشه ای استفاده می کنید می توان بهره گرفت سنگهای ریز رنگی در ظرف شیشه ای از جلوه بیشتری بر خوردار است این عمل به زهکشی کمک میکند(ش2)
 • «فقط برای ظروف شیشه ای » پودر زغال چوب را بطور کامل با شن کف مخلوط کنید و پس از اطمینان از این مخلوط با یک لایه دوتا سه میلی متری از پودر روی شن را به پوشانید این عمل موجب می شود بوی بد از تبخیر وترکیب آب وخاک از بین برود
 • از پارچه توری یک برش به انداره سطح ظرف کمی کوچکتر تهیه کنید و داخل ظرف قرار دهید این عمل موجب می شود مواد مغزی خاک دیرتر ازدست برود(ش3)
 • یک لایه نازک « حد اکثر تا پنج میلیمتر» از پرلیت روی تور بریزید همین قدر که سطح تور را کامل بپوشاند پرلیت یا سوپر جاذب ویا خزه موجب می شود آب مازاد خاک جذب ودر هنگام نیاز مصرف گیاه شود البته پرلیت به غیر از این به علت مواد مغزی موجب تقویت خاک می شود بخصوص در گلدانهای شیشه ای
 • با توجه به نوع گیاه خاک مناسب انتخاب کرده وبقیه سطح را پوشش می دهیم دقت کنید حجم خاک مورد استفاده موجب بالا آمدن بیش از حد گیاه نشود «بخصوص در ظرف شیشه ای»(ش4)
 • کل سطح را با یک خط کش صاف و هموار کنید وبایک قطعه چوب تخت سطح خاک را فشرده نمائید در ظرف شیشه ای دقت کنید فشار وارده موجب ترک خوردن ظرف نشود « این عمل که موجب از بین رفتن حفره هوای درون خاک میشود بخصوص برای کاکتوس بیشتر ضروری است»
 • با کمک بیلچه ویا قاشق ویا هر وسیله مناسب دیگر «باتوجه به نوع ظرف ودهانه آن» گیاه را بکارید بر خلاف گلدان وباغ لازم نیست که ریشه ها را شل و نرم کنید. در تراریوم نمی خواهیم که گیاهان رشد سریع داشته باشند و باقی ماندن ریشه ها به صورت گلوله ای متراکم باعث می شود که رشد گیاهان آهسته باشد .استفاده از چند گیاه باتوجه به شکل ورنگ به زیبایی کار کمک می کند(ش4)
 • دقت کنید گیاهان نباید خیلی نزدیک هم کاشته شوند، بلکه باید فضای کافی برای هر کدام از آنها در نظر گرفته شود.« حداقل فاصله کانونی یکسانت رعایت شود» گیاه باید طوری مستقر شود که پایه گیاه همسطح سطح بالای خاک باشد . اجازه ندهید که پایه گیاه بالاتر از سطح خاک قرار گیرد(ش6)
 • پس از کاشت، گیاهان را با اسپری آبیاری کرده، که در این صورت برگهای آنها نیز تمیز می شوند. آبیاری شدید باعث از بین رفتن گیاهان می شود. هیچگاه آب را به طور مستقیم روی تراریوم نریزید، زیرا محلی برای زهکشی که آب از آن خارج شود وجود ندارد. آب به مقداری اضافه کنید که فقط خاک مرطوب شود. هیچگاه آب جمع شده در زیر لایه سنگریزه نداشته باشید. زیرا آب باعث خواهد شد که ریشه گیاه دچار پوسیدگی شود. وقتی که کناره های ظرف خشک هستند و هیچ رطوبتی در کناره ها آشکار نیست، مقدار کمی آب اضافه کنید .

بی صبرانه منتظر باغ های شیشه ای شما هستم


 • انوشه گلبن